Dlaka na dlako - težava?

Sprimek dlak ali kepa dlak oz. trihobezoar je podolgovata tvorba iz dlak, ki nastane v želodcu mačke.

Popolnoma normalno je, da mačke občasno izbruhajo takšen sprimek, še zlasti mačke z daljšo dlako. Če pa se to dogaja pogosto ali se nenadoma začne pojavljati pri starejši mački, je to lahko znak resnejše težave.

Mačke se negujejo s svojimi hrapavimi jeziki, ki imajo drobne kljukaste bodice, ki podobno kot krtača lovijo odpadlo dlako in tujke v njihovem kožuhu. Dlake ob tem pogoltnejo in večina jih brez težav preide skozi prebavni trakt in se izločijo z blatom. Včasih pa dlake ostanejo v želodcu in se združijo v sprimek, ki ga mačka nato izbruha. 

Trihobezoari so najpogostejši vzrok bruhanja pri mačkah. Nastanejo kot posledica kombinacije različnih dejavnikov, ki so v večini primerov povezani s količino zaužitih dlak in/ali prehajanjem dlak skozi prebavni trakt:

  • Povečana nega – na primer v primeru težav s kožo ali razdraženosti
  • Prekomerno ali kompulzivno negovanje – na primer zaradi dolgočasja ali vedenjske težave, kot je tesnoba
  • Sezonske spremembe – izpadajo dodatne dlake
  • Notranji / manj aktiven življenjski slog –
    • telesna nedejavnost lahko upočasni prehajanje hrane in dlak skozi prebavni trakt
    • pomanjkanje možnosti zaužitja vlaknin (trave), ki naravno spodbuja gibanje dlak skozi črevesje
  • Pasma – dolgodlake pasme imajo običajno več trihobezoarjev
  • Motnje peristaltike ali prisotnost "zadrževalnih" žepov v prebavnem traktu, ki vplivajo na sposobnost premikanja hrane skozi prebavni trakt
  • Vnetje črevesja
  • Črevesna obstrukcija

V zadnjih treh primerih je treba na trihobezoar gledati kot na simptom osnovne težave in ne kot na samostojno težavo, zato je treba odkriti in zdraviti osnovno težavo.

 

Kdaj moramo biti resno zaskrbljeni?

Obisk veterinarja je nujen v naslednjih situacijah:

  • Sprimki se pojavljajo pogosto (večkrat tedensko)
  • Če mačka bruha in kašlja, ne da bi izločila sprimek
  • Če mačka kaže znake bolečine in nelagodja
  • Če gre za nov pojav pri starejši mački

Poleg tega, da smo pozorni na znake, ki ločujejo normalno občasno tvorjenje kep dlak od bolezenskega, je prav, da poskrbimo tudi za preventivo. K tej sodi:

 

  •  Mačko navadite na redno krtačenje in česanje. Večina mačk krtačeje dovoli in ob tem uživa. Če vaša mačka zavrača nego, poskusite z drugačno krtačo ali glavnikom. V primeru, da skrbite za dolgodlako mačko in ta nikakor ne sprejema česanja, jo enkrat ali dvakrat letno odpeljite k veterinarju ali frizerju na striženje. 
  • Notranji mački omogočite zaužitje trave, ki ji lahko pomaga izbruhati sprimke dlak. Travo lahko vzgojite iz semen (kupite seme trave za mačke) ali pa jo s koreinami izkopljete (in nato posadite v lončke) tam, kjer vam lastniki to dovolijo in kjer trave ne tretirajo z gnojili ali pesticidi.
  • Poskrbite za to, da na tleh vašega doma ne bo nitk, vrvic, sponk za papir in drugih predmetov in materialov, ki lahko ob zaužitju postanejo nevarne sestavine sprimkov dlak.

Če je vzrok za nastajanje sprimkov lena prebava, lahko mački pomagamo z dodatki, ki "podmažejo" črevesje in poskrbijo, da zaužita dlaka lažje zapusti želodec skozi prebavni trak.

Takšen dodatke je lahko prečiščeno mineralno olje (parafin), ki ga kupimo v lekarni.  

Če se vam upira, da bi mački dodajali pripravek iz nafte, so lahko v pomoč tudi različne pastice proti sprimkom dlak. Večina teh vsebuje tudi nepotrebne živalske dodatke, zato lahko takšno mazilo svoji mački izdelate kar sami.

Osnova takšne pastice naj bo maščoba (priporočamo bio kokosovo), ki ji dodate slad v tekoči obliki, če želite pa tudi izvleček rdečega bresta (Slippery Elm), sluz navadnega sleza (ajbiš), in jedilni kvas za okus. Vse sestavine so prijetnega okusa, večina muc takšno "pastico" poliže z veseljem.

Povezane novice

Kako lahko pomagamo našim prijateljem

Alergije so ena najpogostejših težav hišnih ljubljenčkov. Pojavijo se, ko imunski sistem proizvaja protitelesa proti določenemu alergenu.

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?