Zaupati ali dvomiti?

Lastniki hišnih ljubljenčkov s(m)o odgovorni za prehrano svojih psov ali mačk. Pri tem se običajno zanašamo na podatke, ki jih preberemo na deklaracijah in etiketah.

Toda - ali jim lahko res verjamemo?

 

V reviji vettimes je decembra 2022 izšel odličen članek veterinarja specialista za prehrano dr. Mikea Daviesa o hrani za hišne živali (ki je večinoma mesna).

 

Med ostalim ugotavlja

  • mnoge študije ugotavljajo, da hrana, označena kot popolna, v večini (79 %) ne zagotavlja vseh bistvenih mineralov in elementov v sledovih, ki bi jih kot popolna hrana morala zagotoviti
  • večina hrane ni v skladu s smernicami in/ali ne vsebuje sestavin, kot so navedene na etiketi
  • mnogim primanjkuje osnovnih hranil
  • nekatere vsebujejo presežek in včasih nad zakonsko dovoljeno najvišjo in varno zgornjo mejo hranil
  • nekatera živila, ki trdijo, da vsebujejo le beljakovine določene vrste, so bila onesnažena z beljakovinami drugih vrst

Avtor v nadaljevanju problematizira tudi nejasne označbe in različne možnosti zavajanj. Na primer to, da se lahko popolnoma enaka mesna hrana prodaja kot hrana različnih "okusov" (piščančji, goveji itd), če le vsebuje po 4%  teh živali. Potrošniki, ki se odločajo med temi različicami, verjamejo, da svojemu ljubljenčku zagotavljajo raznovrstno hrano, v resnici pa je ta popolnoma enaka.

Celoten prevod članka je na voljo tukaj (klik).

 

Kako pa je z vegansko hrano? 

 

Globalni trendi, kot so rast prebivalstva, vse večja konkurenca za vire beljakovin, uničevanje okolja in etični pomisleki izkoriščanja živali spodbujajo razvoj rastlinske hrane za hišne živali. Vendar mnogi potrošniki zaradi dvoma o prehranski zadostnosti takšne hrane še vedno zavračajo to možnost in hranijo s hrano, ki ni v skladi z njihovimi vrednotami. Študija Knight A. in Light N. (2021) je zato poleg 19 mesnih zajela tudi 10 veganskih, skoraj veganskih ali vegetarijanskih živil za hišne živali.

Tudi ta študija je ugotovila, da obstaja nekaj področij, na katerih bi bilo mogoče izboljšati prakso, a je večina proizvajalcev imela sprejemljive ali boljše standarde v skoraj vseh preučenih fazah, v fazi načrtovanja, izdelave, transporta in skladiščenja, pri čemer je imela rastlinska prehrana boljše rezultate. Študija ugotavlja, da je na splošno bolj  verjetno, da bo rastlinska hrana za hišne živali bolj prehransko zdrava in kakovostna kot mesna.

 

Nekaj se nam zdi ob vsem tem pomembno poudariti. Ne glede na to, s kakšno vrsto hrane (vegansko, vegetarijansko, mesno, suho, mokro, surovo...) hranite svojega prijatelja, je zelo pomembna raznolikost. Priporočamo občasne zamenjave blagovnih znamk in s tem vrst hrane (vedno s postopnim prehodom). S tem zmanjšamo tveganja za prehranske pomanjkljivosti, saj je manj verjetno, da bi se enake pomanjkljivosti pojavile pri več blagovnih znamkah.  Na ta način tudi zmanjšamo osredotočenost na eno samo vrsto hrane, kar je lahko koristno, če se pri živali v prihodnosti pojavijo kakršnekoli zdravstvene težave, npr. zaradi starosti, ki zahtevajo posebne diete. 

Spremembe naj ne bodo prepogoste, saj lahko tudi te povzročijo neželene reakcije v prebavilih, največkrat drisko, poskrbite pa, da prehrana ni enolična in da je možnost prehranskih pomanjkljivosti in z njimi zdravstvenih težav čim manjša. Ker smo odgovorni za njih. 

 

 

Povezane novice

Zakaj bi morali prepovedati ribe v prehrani hišnih živali

Raziskovalci na Škotskem so odkrili, da možgani nasedlih delfinov kažejo klasične označevalce Alzheimerjeve bolezni pri ljudeh.

Kako lahko pomagamo našim prijateljem

Alergije so ena najpogostejših težav hišnih ljubljenčkov. Pojavijo se, ko imunski sistem proizvaja protitelesa proti določenemu alergenu.

Še en bogokleten članek

Je hrana brez žit res najboljša izbira za pse in (predvsem) mačke? 

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?